Meyra Madencilik

1970’li yıllarda açık ocak yöntemiyle ciddi miktarda cevher üretildiği ve bu cevherin Yenişehir’de 100 t/gün kapasiteli kurulan bir flotasyon tesisine gönderildiği bilinmektedir. Ocaktan çıkarılan cevher Bulgaristan’a ihraç edilmiştir. 2013 yılı itibari ile saha Meyra Madencilik sorumluluğuna geçmiş ve arama faaliyetlerine başlanmıştır. Meyra Madencilik, 24 hektarlık ÇED alarak Temmuz 2013’te ocak açmaya başlamıştır. Değişken tenörlü Pb + Zn cevherini üretmektedir.

2015-2016 yılları arasında 270 ha için ÇED olumlu belgesi almıştır. 2017 yılında arama ve üretim faaliyetlerine devam etmiştir. 2018 yılında Delta Grup bünyesine katılarak uluslararası standartlarda arama faaliyetlerine başlamış olup, sondaj çalışmalarına devam etmiştir.

Bursa İli Yenişehir İlçesi Kirazlıyayla Mevkii'nde yapılması planlanan Çinko, Kurşun, Bakır Flotasyon Tesisi ve Atık Barajı ihtilafı verdiği gözlenen ve vereceği öngörülen tüm etkileriyle çevre ve halk sağlığına zararlıdır.Bursa Yenişehir İlçesi’ne bağlı Kirazlıyayla Köyü’nde Meyra …

Devamı →